2011 YPCWC Winners

2011 Winners Photos

POETRY 10-11 

1st Place: Emily Schneidau - A Ballet Lesson

2nd Place: Hailey Nelson - Shots!!

3rd Place: Wesley DeSpain - Summer’s Bloom

 

SHORT STORY 10-11

1st Place: Autumn Thompson - Cantie’s Terrible Day in a Blizzard

2nd Place: Marc Lawson - A Letter to Jesus

3rd Place: Zachary Singleton - Blackbeard’s Adventure

 

INFORMAL ESSAY 10-11 

1st Place: Reilly Mahoney - Animals and Their Unique Dwellings

2nd Place: Dominique Savage - Open Those Reading Books!

3rd Place: Shawn Chen - How I Will Teach My Kids

 

SHORT PLAY 10-11 

(not enough entries for judging)

 

POETRY 12-13

1st Place: Quinn Blakely - The Battle for Blood and Briar

2nd Place: Briana Liu - Undisturbed Nature

3rd Place: Amber Huffman - The World Is Quiet Here

 

SHORT STORY 12-13

1st Place: Veronica Sherman - A Little Fall of Rain

2nd Place: Declan Kiely - The Treasure of Spain

3rd Place: Brianna Biorn - The Suitcase

 

INFORMAL ESSAY 12-13

1st Place: William Genesen - My Tennis Match with Austin Rapp

2nd Place: Virginia Spoo - The Furry Fandom

3rd Place: Griffon McMahon - The Trail of Tears’ Story; Changing Lives

 

SHORT PLAY 12-13 

1st Place: Fletcher Lowe - Monkey Business

2nd Place: Brittnie Camper -The Unforgettable Class

3rd Place: Madison Boyle - Cowboy Comes to Town

 

POETRY 14-15 

1st Place: Cassidy Morgan - The Storm

2nd Place: Anna Shadid - Know; Knew

3rd Place: Stevie Bonebrake - Super Heroes

 

SHORT STORY 14-15 

1st Place: Kelsie Dorrough -My Neighbor is an Alien!

2nd Place: Janie Luper - Penny Lane

3rd Place: Christy Harrill - I’ll Wait Forever

 

INFORMAL ESSAY 14-15 

1st Place: Rebekah Farell - Creek Explorations

2nd Place: Claire Thompson - I Never Lie

3rd Place: Sarah Singleton - Ballet – A League of Its Own

 

SHORT PLAY 14-15 

1st Place: Zachary Reyes - Just Friends

2nd Place: Amanda Roth - In Black and White

3rd Place: Christy Harrill - Mr. Snippet

 

POETRY 16-18 

1st Place: Caroline Kempe - Crash

2nd Place: Cici Zhou - A New Day

3rd Place: Sam Puckett - Puget Sound

 

SHORT STORY 16-18

1st Place: Molly McDowell - A Better Way

2nd Place: Je Eun Park - On Cigarettes

3rd Place: Matthew Woods - One Thumb Up

 

INFORMAL ESSAY 16-18 

1st Place: Tsuru Lehmann - Nihongin

2nd Place: Whitney Thompson - The Band Side: Evolution of a Geek

3rd Place: Mitchell Lonergan - You Want Stitches With That?

 

SHORT PLAY 16-18 

1st Place: Jacob Derek Jones - The Anniversary

2nd Place: Hannah Farell - A Disorderly Business

3rd Place: Kristina Keiner - About a Fairy and a Girl

 

The awards ceremony was held August 27, 2011 at Hardesty Regional Library and featured Zarrow Award-Winning author Kathryn Lasky.  Winners were not required to submit copies of their works for display online.